Obzvláště v ranní a odpolední dopravní špičce je spojení Kostelce s centrem Prahy přes Český Brod rychlejší a hlavně spolehlivější než cestování linkami 381 a 387 přes Říčany a Uhříněves, které vzhledem k přetížení silnice č. I/2 bývají často o 10 až 20 minut opožděny. Při cestě osobním vlakem činí standardní jízdní doba mezi náměstím v Kostelci a Masarykovo nádražím včetně čekání v Českém Brodě 1 hodinu 10 minut až 1 hodinu 18 minut (což je srovnatelné s cestou přes Háje a dále metrem do centra pouze v případě, kdy nedojde ke zpoždění příměstského autobusu). Při cestě z Prahy je navíc zajištěno vyčkávání autobusů v Českém Brodě na vlaky (v případě mimořádné události na trati pak čekání autobusů koordinují operativně dispečeři ROPID).
Jednoznačně nejrychlejším spojením s centrem Prahy je nyní již zmíněná kombinace linky 659 nebo 660 a spěšného vlaku. Ve směru do Prahy vzniklo jedno rychlé spojení při odjezdu z kosteleckého náměstí v 6:26, kdy cestující dorazí na pražské hlavní nádraží za 54 minut (kombinace linky 659 a spěšného vlaku 1904 Šembera; lze použít i linku 660 s odjezdem z Kostelce o 4 minuty dříve) - vlak dále pokračuje až na Smíchovské nádraží. V opačném směru jsou dvě rychlá spojení, a to kombinace spěšného vlaku 1901 Rokytka (odjezd z Masarykova nádraží v 16:12) a linky 659 s dobou cestování 59 minut a kombinace spěšného vlaku 1903 Labe (odjezd z Masarykova nádraží v 16:54) a linky 660 s dobou cestování 56 minut (zde se podařilo dohodnout posunutí odjezdu autobusu o 5 minut později a je zajištěno jeho případné vyčkávání i na spěšný vlak).
Nevýhodou linek 659 a 660 však je, že nejsou vedeny nejkratšími trasami, neboť obsluhují i obce mimo tyto trasy. Nabízí se tedy logická otázka, zda by nebylo možno zřídit zrychlené přímé spoje ke spěšným vlakům a tím dobu cestování ještě více zkrátit. I přes zvýšený zájem však kapacita současných spojů dosud není naplněna natolik, aby zřízení nových přímých spojů bylo aktuální. Ukáže-li budoucí trend další zvýšení poptávky, vyvstane úkol jak pro dopravní a finanční výbor, tak pro vedení města, aby požadavek na změnu včetně financování uplatnilo u organizátora PID. Očekávaným důsledkem by mohlo být, že by se při cestování spěšnými vlaky již časově nevyplatilo individuální cestování auty z Kostelce na parkoviště v Českém Brodě. Ta již dnes jsou často plně obsazena a pěší přesun z největšího z nich k nádraží znamená časovou ztrátu.
V následujícím přehledu uvádíme některá ranní spojení z Kostelce do Prahy a odpolední/večerní spojení zpět v pracovních dnech. Rychlá spojení spěšnými vlaky jsou zvýrazněna tučně.
Jiří Bitter, Finanční výbor
Aleš Bitter, Dopravní výbor